Средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

News

%%
%%

Средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Announcements  |  Dec 13, 2019
ВД Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, м-р Фаик Арслани, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија на 12 декември 2019 година, оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.

На средбата се разговараше за актуелните случувања во судството во Република Северна Македонија и остварениот напредок во спроведувањето на реформите во делот на правосудството. Воедно се дискутираше и за предизвиците со кои се соочува Врховниот суд на Република Северна Македонија, односно проблемот со недостиг на судиски и стручно-административен кадар, како предуслов за успешно и ажурно постапување по работите од надлежност на Врховниот суд на Република Северна Македонија.

Соговорниците изразија благодарност за остварената средба.

 

 

   


Decision search

Court
Case number
Date
_