Средба на Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија Беса Адеми со директорот на Агенцијата за примена на јазикот [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба на Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија Беса Адеми со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Соопштенија за јавност  |  29.7.2021
Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија Беса Адеми во текот на денешниот ден оствари координативна средба со директорот на Агенцијата за примена на јазикот (АПЈ) Илбер Села.

На овој состанок беше разгледан Законот за употреба на јазиците и од страна на Претседателот Беса Адеми беше побарано појаснување и директна поддршка во однос на примената на предметниот Закон, за што од страна на директорот на Агенцијата беше изразена спремност за соработка и помош.

На крајот на средбата беше изразено заедничко задоволство од двете страни за одржаниот состанок, како и согласност дека оваа средба ќе биде иницијален момент за превземање конкретни чекори во примената на Законот за употребата на јазиците во Врховниот суд на Република Северна Македонија.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_