Средба со aмбасадорот на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба со aмбасадорот на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија

Risi  |  15 Kor 2019
Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Јово Вангеловски на 12 јули 2019 година, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија, оствари средба со Н.Е. г-дин Емилио Лоренцо Сера, амбасадор на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија.

На средбата се дискутираше за пријателските односи помеѓу двете земји, реформите во правосудниот сектор на Република Северна Македонија и поддршката на Кралството Шпанија во евроинтегративниот процес на нашата држава.

Соговорниците се согласија дека воспоставените добри пријателски односи треба да се негуваат и да се унапредуваат и во делот на правосудството.

 

 

   


Kërkoni aktgjykime/aktvendime

Gjykata
Numri i lëndës
Data
_