Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, официјално ѝ го предаде Извештајот на ЕУ на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, официјално ѝ го предаде Извештајот на ЕУ на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми

Новости  |  09.11.2023
Амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир, денеска на претседателката на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Беса Адеми, официјално ѝ го предаде новиот Извештај за напредокот на Република Северна Македонија.

Амбасадорот Гир во своето обраќање ги истакна активностите и заложбите на Врховниот суд кои се позитивно нотирани, нагласувајќи дека владеењето на правото, независноста, ефикасноста и транспарентноста на судството имаат клучна улога за европските аспирации на Република Северна Македонија, а Врховниот суд е посветен на овие принципи на што упатува и новиот Извештај на Европската Унија.

Претседателката на Врховниот суд изразувајќи благодарност до амбасадорот Гир за официјалното предавање на Извештајот на Европската Унија во највисокиот суд во државата, истакна дека за исполнувањето на европските стандарди потребни се волја, решителност, сериозен пристап, како и доследна примена на принципите за независно судство.

Она што е од особено значење за Врховниот суд е што во новиот Извештај, како и минатата година, највисокиот суд во државата повторно е оценет позитивно, што е потврда на континуираните заложби. Ова за нас претставува голема сатисфакција. Вложивме многу посветеност и енергија на овој план. Во Извештајот се потенцираат активностите на Врховниот суд во поглед на конзистентноста на судските одлуки, унапредувањето на судската практика, транспарентноста и работата на Советот за отворено судство и утврдувањето на начелните ставови засновани на европските стандарди“, истакна претседателката на Врховниот суд.

 

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_