Претседателот на Врховниот суд учествуваше на координативен состанок на институциите надлежни за финансиски истраги и конфискација [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Претседателот на Врховниот суд учествуваше на координативен состанок на институциите надлежни за финансиски истраги и конфискација

Новости  |  25.1.2023
Претседателот на Врховниот суд, Беса Адеми, на покана на заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, учествуваше на координативен состанок на претставници од правосудството и од институции надлежни за финансиски истраги и конфискација.

 

На состанокот беше нагласена потребата од поголема меѓуинституционална соработка и потребата од донесување на законските измени во согласност со европските директиви, а со цел зајакнување на ефикасноста во поглед на реализацијата на инструментот конфискација на конкретни предмети со правосилна пресуда.

 

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_