Работна средба на претседателот на Врховниот суд и претседателот на УПОЗ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Работна средба на претседателот на Врховниот суд и претседателот на УПОЗ

Настани, Новости  |  19.9.2022
Во Врховниот суд на Република Северна Македонија се одржа работна средба помеѓу претседателот на Врховниот суд, Беса Адеми и претседателот на УПОЗ, Трпе Деаноски.

На средбата присуствуваа и генералниот секретар на УПОЗ, Бојан Трипуноски, претседателот на Синдикалната организација при Апелационен суд Скопје, Лилјана Зафирова, и претседателот на Синдикалната организација при Основен суд Велес, Горанчо Чолаков.

На средбата се разговараше за актуелните проблеми со кои се соочуваат вработените во судовите, со посебен акцент на статусот на вработените и висината на платите. Како решение на овој долгогодишен проблем се истакна можноста за интервенција во новиот текст на Законот за судска служба кој во овој момент е во фаза на подготовка од страна на работните групи.

Претседателката на Врховниот суд истакна дека ќе се заложи во рамките на своите овластувања во најбрз рок да се решат посочените проблеми, нагласувајќи дека вработените во судовите секогаш можат да сметаат на нејзината поддршка.

 

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_