Соопштение [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение

Соопштенија за јавност  |  04.5.2020
На 28 април 2020 година преку електронска комуникација, Врховниот суд на Република Северна Македонија учествуваше на Регионална округла маса на тема „Последиците од пандемијата КОВИД-19 врз човековите права и владеењето на правото„ организирана од Директоратот за човекови права и владеење на правото, при Совет на Европа.

На настанот учествуваа 67 судии, обвинители, владини агенти, омбутсмани и други почитувачи на човековите права. Учесниците беа од шест земји од блиското соседство и регионот (Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Србија, Црна Гора и Турција). 
Целта на настанот беше да се отпочне со континуирана дискусија за предизвиците во справувањето со пандемијата на КОВИД-19 со фокус на стандадите на Советот на Европа и Судот во Стразбур во врска со здравјето, слободата на движење, почитувањето на приватноста и заштитата на личните податоци.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_