Соопштение за јавност [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение за јавност

Соопштенија за јавност  |  21.9.2020
ВД Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, м-р Фаик Арслани на 18 септември 2020 година, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија, оствари средба со амбасадорот на Република Австрија, Н.Е. д-р Георг Вуцас.

На средбата се дискутираше за реформите во правосудниот сектор на Република Северна Македонија во рамки на евроинтегративниот процес на нашата држава, како и за положбата на судиите и спорведувањето на Законот за судскиот буџет.

На средбата исто така се разговараше за положбата на судството во однос на законодавната и извршната власт, од аспект на создавање на услови за целосна финансиска и кадровска независност на судството, за што и се залага Врховниот суд во соработка со Судскиот совет на РСМ.

Во дискусијата, се отвори и прашањето за прочистувањето на судството односно за можните начини за најавениот ветинг на судиите, како и за други актуелни прашања што се од значење за судството.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_