Повлечена е Иницијативата во врска со прашањето за помилувањата [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Повлечена е Иницијативата во врска со прашањето за помилувањата

Соопштенија за јавност  |  27.10.2023

 

Поради интерес на јавноста и медиумите, Врховниот суд на Република Северна Македонија известува дека на ден 27.10.2023 година, до Врховниот суд доставен е поднесок од адвокат Миле Наумовски, со кој во целост ја повлекува Иницијативата за утврдување на начелен став и начелно правно мислење, која се однесува на повеќе прашања во врска со кривичната постапка, помеѓу кои и за прашањето за дадените помилувања од страна на поранешниот претседател на Република Северна Македонија, Ѓорге Иванов.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_