Средба со амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба со амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија

Соопштенија за јавност  |  21.10.2019
ВД Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, м-р Фаик Арслани, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија на 17 октомври 2019 година, оствари средба со амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија.

На средбата се разговараше за состојбите во Врховниот суд на Република Северна Македонија и проблемот со недостиг на судиски и стручно-административен кадар. Се дискутираше и за тековните реформи во делот на исполнување на активностите предвидени со Стратегијата за реформа на правосудениот сектор со акцискиот план.

Соговорниците искажаа благодарност за одржаната средба.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_